Panasonic VIERA TC-P65GT30 65-Inch 1080p 3D Plasma HDTV
| as of Wed, 27 Feb 2013 14:02:21 GMT | |
Product Details
- Amazon Sales Rank: #25349 in Home Theater
- Size: 65-Inch
- Color: black
- Brand: Panasonic
- Model: TC-P65GT30
- Number of items: 1
- Dimensions: 38.50" h x 15.80" w x 60.60" l, 90.00 pounds
- Native resolution: 1920 x 1080
- Display size: 65
Features
- 65-inch LCD display
- Flush Design; Full HD 3D
- Infinite Black 2 Panel
- VIERA Connect Wi-Fi Ready
- This item is also available for shipping to select countries outside the U.S.
Amazon.com
3D Technology Checklist
Internet-Ready Television
(March 2011)
Infinite Black 2
Full-time 1080 Moving Picture Resolution
3D 24p Cinema Smoother
Frame Sequential Technology
Dynamic Contast
600Hz technology lets you view superb full-HD motion and still images. For even greater clarity with motion images, Panasonic uses its own unique image-analysis technology. This technology converts the motion in each scene into dots. And each frame is practically displayed for a shorter length of time than in previous systems, to reduce aftereffects.
Game Mode
3D Image Viewer
VIERA Connect
VIERA Link
VIERA Remote
Long Panel Life, Up to 100,000 Hours
Key Specifications
| Connections
Dimensions
Panasonic 2011 Plasma HDTV Comparison
| Series: | GT30 | ST30 | S30 | X3 |
| Models: | 50", 55", 60", 65" | 42", 46", 50", 55", 60", 65" | 42", 46", 50", 60" | 42", 46", 50" |