Get incredibly close to sports, action and wildlife with the SAL70400G, a proud member of Sony's acclaimed G Series. This uncommonly flexible 5.7x zoom goes all the way from 70mm to 400mm, with an uncommonly bright f/4-5.6 aperture. Your pictures will benefit from two Extra Low Dispersion (ED) glass elements for high contrast and low chromatic aberration. Circular aperture enables pleasing defocus effects. You'll even enjoy quicker response with the fast, smooth, nearly-silent focusing of Sony SSM technology. When mounted to Sony APS-C format ? D-SLRs, the lens achieves a phenomenal 105-600mm focal length (35mm equivalent).
The Willoughby's SAL70400G Sony System 70-400mm F4-5.6 G SSM Kit Includes:
1. Sony SAL70400G 70-400mm F4-5.6 G SSM Super Telephoto Zoom Lens.
2. Sony Front and Rear Lens Caps.
3. Sony Lens Hood.
4. Sony Lens Carrying case
5. Professional 77MM Multi-Coated 3pc Essential Filter Kit.
6. Lens Pen Cleaning System.
7. Lens Cap Holder.
8. Willoughby's Exclusive Micro Fiber Cleaning Cloth.
| Price: |
| as of Wed, 27 Feb 2013 14:01:45 GMT | |
Product Details
- Amazon Sales Rank: #66412 in Single Detail Page Misc
- Brand: Sony
- Model: SAL70400G 70-400mm F4-5.6 G SSM Kit
Features
- Lens Type: Telephoto Zoom Lens , Aperture (Max.): f/4 - 5.6, Aperture (Min.): f/22-32
- Filter Diameter: 77 mm, Lens Groups-Elements: 18 elements, 12 groups
- Minimum Focus Distance: 5' (1.5m), Non-rotating Focusing Ring: Yes, SSM Focusing: Built-in
- Aperture Blade: 9 blades, Focal Length (35mm equivalent): 105-600mm, Focus-hold Button: Yes
- Lens Weight: 3lbs 5 oz (1500g), Dimensions (Approx.): 3-3/4x7-3/4" (94.5x196mm), Magnification: x0.27